Zavod Škrateljc in projekt TOMATO

0

Kdo še ne pozna Zavoda Škrateljc? V zavodu Škrateljc v delovnih procesih ustvarjanja vsebin uporabljamo sodobne pedagoške pristope, naše izobraževanje temelji na dinamičnem učenju, gozdni pedagogiki, več-čutnem učenju. Stremimo k vključevanju ranljivih skupin, programe pa oblikujemo predvsem z mislijo na to, kako mladim na zabaven, zanimiv in ustvarjalen način predstaviti naravno in kulturno dediščino ter jih ozaveščati o nujnem ohranjanju in varovanju.

Zavod Škrateljc ima za vse mlade in mlade po srcu že 11 učno doživljajskih poti

Projekt TOMATO (The Original Museum Available To Overall) se v svojih ciljih usmerja v promocijo in distribucijo kreativnih, kulturnih in umetniških vsebin na mednarodni ravni, v povečanje vključenosti ranljivih skupin obiskovalcev ter na izmenjavo kulturnih in izobraževalnih vsebin ter primerov dobrih praks med različnimi evropskimi muzeji. Usmerjen je k čim večji dostopnosti in vključevanju, k temu, da se prav nikogar ne izključi. Glavni produkt temelji na naprednih in inovativnih pedagoških pristopih, s ciljem spodbuditi ustvarjalnost, kognitivni razvoj in motorične spretnosti. Pri tem je bila vodilna misel, da učenje nikoli ne sme biti dolgočasno. Nova znanja in spoznanja so tako predstavljena skozi igro in druge zabavne aktivnosti.

Projekt TOMATO

Zavod Škrateljc in sodelovanje s TOMATO

K projektu TOMATO smo pristopili z dvema našima “produktoma” in sicer s pravljično-doživljajsko potjo Škratji Kras v Štanjelu, družinsko pustolovščino v naravi, ki temelji na izvirni zgodbi, zapisani v slikanici ter razstavo Narava in človek na Krasu v Muzeju Grad Štanjel, ki temelji na izkustvenem doživljanju Krasa, njegove narave in kulture.

Pravljično-doživljajska pot Škratji Kras v Štanjelu
Razstava Narava in človek na Krasu v Muzeju Grad Štanjel

Naše vodilo je, da je narava naš najboljši učitelj in da je najboljši način učenja učenje z vsemi čuti in čutili, skupaj z igro, domišljijo. Tako na pravljično – doživljajski poti kot na razstavi smo stremeli k temu, da se otroci in ostali obiskovalci vsega lahko dotaknejo, začutijo, povonjajo, zaslišijo – t.i. “hands on” tehnika učenja. Verjamemo, da se na ta način otroci veliko naučijo, zapomnijo in ozavestijo pridobljeno znanje.

Naše delo je usmerjeno tudi v delo z ranljivimi skupinami, saj si želimo biti čim bolj dostopni in vključujoči v svojih produktih. Opisan način dela se je izkazal kot dobra praksa za ranljive skupine, še posebej za otroke z duševnimi motnjami, ki se v naravi lažje učijo, poslušajo, so bolj umirjeni. Na drugi strani pa je muzej oz razstava prilagojena tudi za gibalno ovirane obiskovalce.

Opisano delovno prakso in znanje smo delili znotraj delovnih procesov projekta TOMATO in s tem pripomogli k ustvarjanju izobraževalnih vsebin za končni produkt: izobraževalno- poučni komplet v fizični in digitalni obliki.

Komplet Tomato vsebuje:

Komplet, ki je nastal v projektu TOMATO – The Original Museum Available To Overall (vsem dostopen edinstven muzej), je zasnovan z veliko mero premišljenosti ter ponuja izobraževalno, zabavno in vključujočo izkušnjo. Komplet vključuje:

  • namizna igra
  • digitalna aplikacija Tomato project
  • ustvarjalna delavnica: hotel za žuželke
  • beležka Tomato (uvodni pozdrav in opis projekta ter kompleta, otroška zgodba, zabavne naloge in igre)
Komplet, ki je nastal v projektu TOMATO je zasnovan z veliko mero premišljenosti ter ponuja izobraževalno, zabavno in vključujočo izkušnjo
Komplet Tomato

Pri razvoju kompleta nas je vodila misel, da učenje nikoli ne sme biti dolgočasno. Prav zato nova znanja in spoznanja predstavjamo skozi igro in druge zabavne aktivnosti.  V kompletu boste našli tudi kodo do Digitalne aplikacije Tomato project, ki ponuja veliko možnosti odkrivanja dediščine evropskih muzejev, ki so partner v omenjenem projektu. Vsak muzej ima svojo računalniško igrico preko katere spoznavate značilnosti, znamenitosti in posebnosti muzeja, kraja. Tudi Škrateljc ima svojo igro, namenjeno odkrivanju Krasa, njegovih značilnosti in posebnosti.

Komplet Tomato

PUSTITE KOMENTAR

Vpišite vaš komentar
Prosim vpišite vaš ime