Vsem ljubiteljem neokrnjene narave z lepimi razgledi in majhnimi presenečenii za otroke priporočamo, da obiščete krožno pot pod Storžičem. Sprehajalno – učna pot Trstenik “Pot pod Storžičem”, poleg neokrnjene narave, ponudi zanimivosti, kot so mlinčki, manjši slap, idilično cerkvico, planinski dom in prečudovite razglede.
Idilična vaška cesta vas pripelje do neokrnjenega gozda pod Storžičem. Že sam pogled na Kamniško Savinjske Alpe v ozadju je pomirjajoč. Čeprav se tokrat ne boste povzpeli na vrh 2132 metrov visoke gore v zahodnem delu Kamniško-Savinjskih Alp, boste vseeno deležni lepih razgledov, čudovite narave in svežega zraka.
Tudi tokrat smo idejo za izlet dobili na spletni strani podjetja Goodyear 20 poti. Goodyear namreč letos praznuje 20. obletnico in v ta namen so zbrali 20 zanimivih izletov v okolici Kranja. Razdeljeni so na pohodne, tekaške, kolesarske in učne poti. Več o njihovih predlogih, si lahko ogledate tukaj.
Primeren čas obiska: vse leto
Primerno za vreme: vse, razen dežja
Priporočen čas obiska: 3 – 4 ure
Primerno za otroke: dojenčki v nosilkah, malčki v nahrbtnikih, večji predšolski in šolski otroci.
Zahtevnost: Lahka krožna pohodna Pot pod Storžičem je dolga približno 6 kilometrov in se v prvem delu rahlo vzepnja, vmes pa so le krajši strmi vzponi. Kljub temu, da pot ni posebej zahtevna, boste z otroki zagotovo hodili vsaj 2 uri, brez pavze, zato jo priporočamo vsem samostojnim pohodnikom, ki prehodijo več kot 1 uro samostojne, razgibane hoje. Za vse ostale priporočamo nosilko. Lahka pohodna obutev je obvezna.
Primerno za vozičkarje: NE
Pot do izhodišča: avtocesto zapustimo na izvozu Kranj zahod in sledimo tablam za Golnik. V Tenetišah zavijemo desno proti Trsteniku. Peljemo čez vas in kak kilometer iz vasi zavijemo levo v breg, proti vasi Povlje. Peljemo tudi čez njo in se ves čas vzpenjamo v hrib. Kakšnih 600m severno nad vasjo se nahaja informativna tabla za Pot pod Storžičem.
Parkirišče: Na parkirišču pri informativni tabli lahko pustite svoje vozilo. GPS: 46.329572, 14.376845
Pot nadaljujemo po asfaltni cesti. Po par 100 metrih vzpenjajoče se ceste dosežemo drugi del vasi in kmalu pridemo do gozda. Tam zagledamo oznako zeleno P2 Pot pod Storžičem, ki nas bo spremljala celo pot. Žal poleg mini tabel ni večjih z razlago zanimivosti ob poti, zato smo bili veseli, da smo si na začetki poslikali tablo “Sprehajalno – učna pot Trstenik “Pot pod Storžičem” in tako sproti prebirali o zanimivosti, ki smo jo dosegli. Če želite, pa si lahko predhodno natisnete letak, ki je dostopen tukaj
Pot se vzpenja po gozdni cesti Studenci, nato se najprej odcepi desno, po nekaj deset metrih pa znova zagledamo oznako in zavijemo levo na gozdno pešpot, ki pelje do sedla za Goro Sv. Lovrenca. Oznaka za Sv. Lovrenc je napis z rdečo na drevesu, za tablo.
Pot se vije po gozdni stezici in kmalu zaslišimo šum potoka Milka. Ob potoku nas pričakajo klopce za počitek in Srečkovi mlinčki za raziskovanje.
Višje ob potoku se nahaja manjši slap Brinca. Pot do njega je spolzka, zaraščena in polna podrtega drevja, zato previdno z mlajšimi otroki. Slap je res skromen, zato ne bodite preveč razočarani.
Vrnete se po isti poti nazaj do klopc, kjer lahko pojeste malico in naredite pavzo, saj bodo mlinčki in potok pritegnili marsikaterega mulca. Pot nadaljujete tako, da prečkate potok, kjer se pot strmo vzpne. Kmalu boste zagledali tablo P2, ki vas bo usmerila desno.
Na tem delu se pot združi z t.i. Gamsovo potjo. Sledimo oznakam, ki vodijo v hrib in po kakšnih 15 minutah bomo dosegli cerkvico Sv. Lovrenca.
S sedla za goro Sv. Lovrenca se razprostira čudovit razgled: vidimo Julijske Alpe, Jelovico in Krvavec, v dolini pa idilične gorenjske vasice. Žal nismo imeli časa za daljši postanek saj nam je z gora grozila nevihta, zato smo pohiteli do Planinskega doma na Lovrencu oz. Koče nad malo pečjo, ki se nahaja približno pet minut pod cerkvijo.
V planinskem domu na Lovrencu smo se okrepčali z domačo bučno juho in kranjsko klobaso. Žal nas je kmalu ujel dež, vendar smo se kljub temu odpravili naprej do izhodišča. Prijazna oskrbnica nam je podarila dežnik in pogumno smo se odpravili do avta, za kar smo potrebovali več kot pol ure hoje. Upamo, da se kmalu odpravimo še na Gamsovo pot in prijazni oskrbnici vrnemo dežnik.
Od doma navzdol vodi makadamska pot, ki se priključi večji cesti za Bašelj. Ko pridete do prvih hiš, zavijete desno na pot do Babnega Vrta. Do križišča z javno cesto se sprehodimo po širši makadamski cesti pod krošnjami dreves mimo opuščenega kamnoloma.
Kljub dežju je bil sprehod po gozdu čudovit. Ko smo prispeli do asfalta, smo spet zavili desno v hrib in še preden smo dosegli veliko kmetijo, zavili levo proti vasi Povlje. Nato smo sledili asfaltni cesti in se preko Povelj vrnili nazaj na izhodišče. Zadnji del, ki pelje v hrib, je bil še najtežji od celotne poti, saj se pot v hrib po asfaltu kar vleče. Še posebej, če dežuje 🙂
Vsekakor se bomo pod Storžič z mulci še vrnili, saj nam je bil krožna pot zelo všeč. Verjetno bomo naslednjič izkoristili izhodišče v vasi Bašelj in se podali na Gamsovo pot. Za vse ljubitelje manj znanih kotičkov Gorenjske pa priporočamo še naslednje izlete:
Dodatni predlogi za izlet v okolici:
- Skriti kotički Gorenjske: Učna pot Rovnik in slap Šum
- Družinski izlet po učni poti kanjona Kokre ob starem mestnem jedru Kranja
- 20 idej za kolesarske, pohodniške, tekaške in učne poti na Gorenjske
- Izlet na Jamnik
Objavo je podprlo podjetje Goodyear, ki pa ni vplivalo na vsebino članka. Hvala podjetju Goodyear za zaupanje, saj nam na ta način omogočajo, da si pokrijemo vsaj del stroškov, ko raziskujemo vedno nove poti z našimi mulci in mulkami.