Glede na to, da sva zadnja leta veliko potovala po Azijskih deželah, ni bilo pričakovati drugega, kot da našo mulčico Izo čimprej uvedeva v najino vsakoletno “rutino”. Odločila sva se, da na naše prvo potovanje za en mesec odrinemo na mala otočka v Indoneziji – Bali in Lombok.
Destinacija: Bali in Lombok
Čas potovanja: september 2015
Časovna razlika: +6ur
Dnevi na potovanju: 30 dni
Starost otroka: 21 mesecev ob odhodu
Raj za: ljubitelje dobre vendar enolične azijske hrane, preprostega potovanja, ugodnega podnebja in toplih nasmehov
Primerno za: otroke vseh starosti
Vreme: tropsko, temperature se gibljejo med 25 in 35°C podnevi ter ne padejo pod 20°C ponoči
Let:
- do destinacije
Benetke – Pariz z Airfrance (trajanje poleta: 2h)
Pariz – Singapur z Airfrance (trajanje poleta: 12h)
Singapur – Denpasar z Singaporeair (trajanje poleta: 2h)
- pot domov
Lombok – Jakarta z Lionair (trajanje poleta:2h)
Jakarta – AbuDhabi z Etihad (trajanje poleta: 7h)
Abu Dhab i- Benetke z Etihad (trajanje poleta: 6h)
Do otrokove starosti 2 let, pri vseh letalskih družbah, predvsem na daljših relacijah, nudijo prenosno posteljico za otroka. Starši pa imamo to ugodnost, da sedimo zraven na prvih sedežih, imamo tisoč in eno stvar pred sabo za krajšanje časa in stegnemo noge, ko se mulček odloči zaspat.
Pred potovanjem predlagam, da si preberete članka Kako se pripraviti na daljše lete z mulcem in Kaj spakirati v ročno prtljago.
Pot z letališča do lokacije: po priporočilih dogovor z lokalnim prevoznikom
Namestitev: smo si iskali sproti v vsakem kraju
Budget:
- 1000 EUR letalske karte
- 1500 EUR namestitev, hrana, prevozi, ogledi in vsi ostali stroški
Informacije pomembne za potovanje:
- Lokalna valuta: 16.000 IDR – 1 euro
- Cene prenočišč: prenočišče – 200.000 IDR/ noč (13,5 EUR/ noč) za vse 3 (otroških postelj nimajo, včasih dobiš celo dodatno veliko za otroka). Prenočišča se enostavno najdejo. Večinoma te že, takoj ko prideš v mesto, lokalni fantje sami najdejo in ti ponujajo razna prenočišča, od lukenj do prestižnih hotelov. Predlagam, da gre eden od staršev v lov za sobe, preden se dokončno odločite za enega.
- Cene prevozov: najboljše se je prej dogovoriti kar z lokalnimi prebivalci, ki ponujajo ugodne prevoze.
- Pleničke: plenice se kupijo v vseh večjih trgovinah in so tudi cenovno ugodne.
- Bankomati: bankomatov je veliko, navadno delujejo na kreditne kartice, le na nekaterih lahko dvigneš denar z Maestro kartico. Vedno imejte pri sebi nekaj gotovine. Največja vsota, ki jo lahko dvigneš na bankomatu, je 2.000.000 IDR (cca. 125 EUR). Vsak dvig stane 2 EUR.
- Zdravje: Potovanje je uspelo brez večjih zdravstvenih težav. Pred vsakim obrokom smo redno razkuževali roke, izogibali smo se sveži zelenjavi, v sveže stisnjene sokove pa nismo dajali ledu. Prisluhnejo tudi v primeru otroških alergij (v našem primeru na mleko) in hrano temu prilagodijo, le naučite se lokalne besede za alergen. Kaj vzeti s seboj za brezkrbno pot, pa si preberite v prispevku Potovalna lekarna.
- Tudi na potovanjih je pomembna rutina – domače igrače, knjigice, zobna ščetka,…Spat smo odšli v podobnem času kot doma, s seboj smo imeli njeno najljubšo pižamico, dudo in konjička za lažje spanje.
Na kratko o našem prvem daljšem potovanju z malčico Izo
Že od nekdaj smo razmišljali o potovanju na Bali, ko pa smo prebrali na strani Povsod je lepo, da bi naj bilo to potovanje za devičnike, smo si rekli: “ni ga vraga, da ne bi zmogli tudi mi z Izo.” In smo šli.
O tem, kaj vzeti s seboj na enomesečno potovanje za otroka, boste sami najbolj vedeli, ker otroka poznate. Priporočam pa, da si preberete e- knjigo »65 praktičnih nasvetov za udobno potovanje z mulci«.
1. Doživetja na Baliju
Bali, kjer smo bili le 4 dni, smo doživeli kot vsestransko tropsko resničnost – izkusili otoški tempelj in sprehod po riževih poljih, se zabavali v Monkey Forestu, se prepustili najlepšemu balijskemu vzdušju v Ubudu ter vstopili v še mnoga vzdušja in nevidni svet tradicije in verovanj.
2. Potepanje po otoku Gili Air
Giliji so letovišče na priljubljenih koralnih otočkih s prijetnim vzdušjem, turkiznim morjem in množico dodatnih aktivnosti. Mi smo pot s hitro ladjo (1h) z Balija nadaljevali na Gili Air, kjer smo se zleknili in odklopili za par dni. Hupanje avtomobilov in motorjev na lokalnih poteh (ne moremo jim reči ceste) smo zamenjali za zvok konjskih vpreg, ki služijo kot avtobus in tovornjak obenem. Otočki so raj za potapljače, čeprav je ponavadi že dovolj, da glavo le pomočimo v vodo in težko bomo spregledali želve, skate, morene in tisoče ostalih malih pisanih tropskih ribic in koral, medtem ko nas naš najljubši tropski shake čaka v enem od »warungov« (majhna hiška iz bambusa, ki služi kot trgovina, restavracija ali le počivališče).
3. Raziskovanje otoka Lombok
Pot smo z ladjico nadaljevali na otok Lombok (1/2h), ki je še dokaj neturističen, neokrnjen in kjer smo preživeli večino našega potovanja. Tu pa se na vsakem koraku slišijo glasovi iz mošej, saj je Lombok muslimanski otok. Tega se po parih dneh, preverjeno, čisto navadiš. Obkrožajo ga samotne peščene plaže, notranjost pa prekrivajo, na obrobju več kot 3.000 metrov visokega vulkana Rinjani, terase riževih polj. Namestili smo se v obmorskem mestecu Senggigi, najeli skuter in po obmorski cesti raziskovali okolico mesta ter preiskali vse skrite kotičke zahodnega dela Lomboka. Da nebi na skuterju preveč izstopali od domačinov, smo se seveda nanj nabasali vsi trije. Iza je med nama uživala v opazovanju okolice in nasmejanih obrazov, dokler je ni prijetna vožnja odnesla v spanec, kar pa se je zgodilo čisto vsako vožnjo že po parih minutah. Imeli smo le malo težav pri iskanju otroške čelade za malo motoristko oz. so jo imeli oni, saj so jo po celem mestu oz. vasi iskali, dokler je niso našli.
V Senggigiju smo našli našo “lomboško družinico”, kjer smo pustili delček našega srca. Z njimi smo počeli vse, kar lahko pravi popotnik počne. Se družili v njihovem vsakdanu, pripravljali njihove in naše jedi, raziskovali Lombok, nakupovali na lokalni tržnici, odšli pogledat tradicionalno sasak vilagge, šli po Izino prijateljico v šolo, pogledat dojenčico v porodnišnico, imeli trgatev mangota, za hišo z vaškimi otroci lovili kokoši, praznovali njihov praznik Ramadan in še in še. Skratka vzeli so nas za svoje. Če želite tudi vi izkusiti podobno izkušnjo kot mi, jih lahko najdete tukaj in si rezervirate svoje doživetje.
Ker smo se pri družinici zadržali malce dlje, smo preskočili Prayo in se odpraviti na jug Lomboka, v Kuto. Tu se nahajajo najlepše in turistično skoraj še povsem nedotaknjene plaže na Lomboku. Prevladovali so sprehodi po vročem pesku, opazovanje zalivčkov z razglednih točk, skoki v morje in opazovanje surfarjev, za katere je južni Lombok zaradi svojih visokih in konstantnih valov, ena izmed najbolj vročih točk na tem koncu sveta. Tudi za raziskovanje južnega dela otočka smo si najeli skuter.
Pred obiskom Lomboka predlagam, da si preberete članek na blogu Homeiswhereyourbagis.
Top 8 našega potovanja po Bali, Gili in Lomboku:
1. Zabava z opicami v Monkey Forest-u, Ubud, Bali
Na Baliju je bil naši Izi najbolj zanimiv Monkey Forest na Baliju. Okoli opic moramo biti pazljivi in imeti otroka ves čas na očeh, ker znajo bit opice napadalne, sploh če imaš pri sebi kaj hrane. Načeloma pa so zelo prijazne in je opazovanje opic otrokom zelo zanimiva izkušnja.
2. Ogled riževih teras in zeliščnega vrta Ubud, Bali
Na Baliju si moraš obvezno pogledati kakšno večjo riževo teraso. Jih je povsod polno, je pa najlažje, da se dogovoriš z lokalnim taksistom in te zapelje do najbližje. Riževe terase ponujajo neprecenljiv pogled; ne toliko za naše mulce kot za starše. V sklopu riževih teras pa smo si pogledali kako v vrtovih rastejo najbolj znane začimbe po svetu in kako pridelujejo oz. “pokakajo” najdragocenejšo kavo na svetu Kopi Luwak.
3. Kolesarski izlet po otočku Gili Air
Na otočku Gili Air, kjer lahko srečaš le kočije, smo si najeli kolesa, kjer smo dobili celo sedež za Izo. Prekolesarili smo cel otoček po dolgem in počez, se vmes načofotali in poklepetali z domačini in se igrali v neskončno dolgem “peskovniku”.
4. Nakupovanje na lokalni tržnici v Ampenamu, Lombok
Nekje pol urce s skuterjem iz Senggigija se nahaja lokalna tržnica. Tam si je potrebno vzeti čas in se sprehoditi med nasmejanimi domačini, svežo zelenjavo, sadjem, mesom in lokalnimi specialitetami. Res, da se po zraku prepletajo raznorazne prijetne in tudi neprijetne vonjave, ampak se tega ne sme zamuditi. Tu pride na vrsto preizkušanje in nakup raznoraznih dobrot. Mi smo si skoraj vsak dan od tam namislili kaj za pod zob. Smo imeli pa to srečo, da je šel z nami tamkajšnji prijatelj in nam po lokalni ceni priskrbel vse sestavine za dobre večerje (ribja- pečena na žaru s prilogo, slovenska – pražen krompir in pohano meso, lomboška – razni riži in zelenjavne omakce, pečenje pice v njihovi “pečici” oz. aluminijasti škatli, ki se postavi na plin, še in še).
5. Ogled Sasak vasi, Lombok
Večina turistov si ogleda njihove tradicionalne vasi v spremstvu vodiča, mi pa smo odšli v lastni režiji in našli eno manjšo v okolici Kute. Sicer čisto neplanirano, ampak je bil super izlet s skuterjem.
6. Poležavanje na plažah Mawun, Selong Belanak in Tanjung Aan, Lombok
Najlepše plaže so vse v bližini Kute. Tam smo bili 7 dni in se skoraj vsako jutro pred močnim soncem odločili za eno od teh in se s skuterjem odpeljali raziskovat okolico. Sicer so tamkajšnji domačini malo nadležni s svežim sadjem in spominčki, ampak se navadiš in jih vljudnostno odsloviš, potem, ko že večkrat zmažeš njihov sveže olupljen ananas, mango in banano.
7. Igra z lokalnimi otroci in prijaznimi domačini, Lombok
Iza je spoznala veliko prijateljev. Res lepo jih je gledati, kako se v trenutku povežejo, kljub različnim veram in jeziku. Največ pa ji je pomenila družinica, pri kateri smo ostali največ časa. Tam se je naučila veliko o njihovi kulturi. Oblečena je bila v njihova tradicionalna oblačila in jedla po njihovo, z rokami, kar smo jo komaj odvadili ko smo prišli nazaj 🙂
8. Obiranje manga, Lombok
Naša gurmanka je uživala predvsem v okušanju tropskih sadežev. Odločila se je da bo imela vsak dan vitaminski zajtrk. Smo imeli pa to srečo, da smo bili tam ravno v času, ko je bila sezona obiranja mangota. Par dni smo uživali v medeno sladkih sveže obranih sadežih. Še danes se naša malčica večkrat spomne na ta sladek sadež.
Tudi z ostalo hrano nismo imeli težav, saj obožuje riž in njihove “nudlce” na tisoč in en način. V večjih mestih se je dalo dobiti tudi kakšno evropsko hrano, kot je pomfri, hamburgerji, pice in razne testenine, ampak je bila njihova hrana za nas preprosto najboljša. Do onemoglosti smo se napili tudi njihovih svežih in poceni smoothijev.
Članek je napisala Janja Sovič, mamica 2 letne popotnice Ize, ki obožuje potovanja po Aziji. Za vse dodatne informacije o potovanju ji lahko pišete na info@kamzmulcem.si.