Uršlja gora je nedvomno ena izmed najbolj obiskanih gora v Slovenij, za mnoge poznana tudi pod imenom Plešivec. S svojimi skoraj tisoč sedemstotimi metri je najvzhodnejši vrh Karavank kot nekakšen osamelec v osrčju Koroške. Na videz deluje kot nekdanji vulkan, kar nekateri tudi menijo, da je nekoč ta gora bila. Zaradi izjemnega razgleda iz vrha je Uršlja gora ena izmed najbolj priljubljenih. Zaradi enostavnega dostopa pa je zelo privlačna tudi za družine.
Lokacija: Črna na Koroškem
Gorovje: Karavanke
Vrh: Uršlja gora (Plešivec)
Lokacija: Koroška
Priporočen čas obiska: vsi letni časi
Čas vzpona: najkrajši čas po makadamski cesti cca 45 min, iz Naravskih ledin cca 1h 45 min. Več poti si poglejte na hribi.net.
Raj za: ljubitelje neokrnjene narave, športa, miru
Primerno za otroke: vse starosti, dojenčke v športnih vozičkih, dojenčki v nosilkah, kengurujčkih, otroke v nahrbtnikih
Kmalu po porodu na Uršljo goro
Uršlja gora velja na Koroškem in tudi širom Slovenije za zelo priljubljeno goro s čudovitim razgledom. Ker je dostop do tega zelo razglednega vrha enostaven, sem se kmalu po prvem porodu podala nanj s športnim vozičkom. Dobri športni vozički omogočajo tudi takšne vzpone, saj so z velikimi kolesi, dobrim vzmetenjem ter diski namenjeni tudi za takšen teren. Poleg udobnosti vozička je svojo pozitivno stran pokazal tudi svež gorski zrak. Ker je bila prva tura eno samo zadovoljstvo, sva s hčerko z aktivnostmi nadaljevali v polnem tempu. Na Uršljo goro se redno vračava, nadaljevali sva tudi v času moje druge nosečnosti in tudi sedaj, ko ima že bratca.
Uršlja gora je primerna za večino ljubiteljev narave
Zaradi svoje popularnosti so skozi leta na goro samo nastajale nove in nove poti. Tako je le teh danes mnogo, od najbolj popularne iz Naravskih ledin do brezpotij, katere si mnogi umislijo kar sami. S strani Ivarčkega jezera pa obstajajo tudi zahtevnejši vzponi, katere običajno izberejo ljubitelji adrenalina. Razgled iz vrha Uršlje gore, kateri se razprostira daleč naokoli po Koroški, sega vse čez Pohorje, Kozjak, sosednjo Avstrijo, do preostalih vrhov Alp, v lepem vremenu se lahko vidi celo Triglav itd., je glavni razlog, da je obiskana v prav vseh letnih časih.
Gora je priljubljena tudi za gorske kolesarje ter turne smučarje, saj jim nudi obilico užitkov. Ime Plešivec je dobila po sivem apnencu, kateri se nahaja na njenem vrhu in je dobro viden tudi med gozdnatim pobočjem, Uršlja gora pa po najvišje ležeči cerkvi v Sloveniji. Ker je mnogo poti na vrh enostavnih ter tudi kratkih, je gora priljubljena za družine z malimi otroki.
Od Legende do resnice
Stopinja sv. Uršule velja za atraktivno točko postanka tik pod vrhom. Gre za vdolbino v skalo, kjer naj bi bil odtis njenega stopala. Legenda priča, da kdor stopi vanjo, naj ne bi nikoli več čutil bolečin v nogah. Otroci radi stopajo vanjo, saj je stopinja precej majhna, odrasli pa vanjo ne dobimo svoje noge. Je pa stopinja vidno označena ob poti, kjer je tudi napis o čemer priča legenda.
Uršula naj bi pribežala s strani Pohorja, kjer ni imela obstanka, a svoj dom je našla prav na tem čudovitem osamelcu. Zaradi njegovih lepot se je tukaj naselila, a sreča ji ni bila naklonjena. Spoznala je povodnega moža, kateri je ni maral in jo vzel s seboj v Črno jezero na Pohorje, kjer domuje še danes. Pojavlja se tudi vprašanje, zakaj pa stoji na takšni nadmorski višini cerkev, zakaj so jo naši predniki postavili? Bilo naj bi davnega leta 1570, ko so se dva sinova ter gospodarji zbrali na kmetiji Plešivnik, kateri so se dogovorili, da bodo tam zgoraj na vrhu gore sezidali božji hram, od katerega ne bo nobeden na višji legi. In tako so tudi storili ter ob tem trdili, da pod okriljem sv. Uršule nikoli ne bo manjkalo kruha, mošta, dobrote, volne in prave krščanske vere. Cerkev je bila s pomočjo ljubljanskega škofa Hrena leta 1602 uspešno končana.
Sama sem ena izmed velikih ljubiteljic tega Karavanškega osamelca, saj je to zame najpogosteje obiskana gora. Na njej sem bila že v vseh letnih časih in v vseh vremenskih pogojih, tako podnevi kot ponoči, peš, z kolesom in s smučmi. Vedno znova me prevzame in četudi poznam že skoraj vsak ovinek do vrha, me pogled na to posebno goro še vedno vabi, da jo ponovno obiščem. Že več kot dve leti mi družbo ob vzponih dela tudi hčerka Suzi in zadnje leto še sin Nej.
Mateja je svetovna popotnica, katera je konec osnovne šole začela potovati s svojo babico. Njuna skupna potovanja so ju spremljala dobrih sedemnajst let in sicer je bilo zanju zadnje skupno potovanje, ko je Mateja bila prvič noseča. Prepotovali sta mnogo držav v Evropi, Ameriki, nekaj tudi v Aziji ter Afriki. Zaradi bolezni je njena babica nehala potovati, njeno mesto pa je najprej nasledila hčerka Suzi, kmalu za tem pa še sin Nej. Sedaj skupaj raziskujejo širni svet, gorski svet ter tudi jamski svet. Skupaj z očetom pa se vsi podajajo tudi v svet glasbe. Matejo lahko spremljate na FB srani Traveler Mateja Mazgan. Za več informacij o potovanju nam pišite na info@kamzmulcem.si.