Jami Pekel pravijo kar kraški biser na Štajerskem. Že nekaj let jo imamo na listi naravnih vrednot, ki si jih želimo ogledati z našima puncama. Pred vstopom v jamo mulce čaka otroško igrišče ob gozdu in pa Turistični dom za nekaj osnovne osvežitve. Okolica jame je prepredena z razgibano učno potjo in čemažem, ki si ga lahko v spomladanskem času natrgate kot zaključek izleta.

- Primeren čas obiska: od spomladi do jeseni
- Priporočen čas obiska: dve uri do cel dan
- Primerno za otroke: dojenčki v nosilkah, malčki v nahrbtnikih, predšolski, šolarji
- Primerno za vozičkarje: ni primerno
- Oddaljenost od Ljubljane: 70 km (50 min), 4 km severno od Šempetra v Savinjski dolini.
- Pot do jame Pekel: Peljemo so po avtocesti Ljubljana – Celje, katero zapustimo pri izvoz za Šempeter. Na križišču zavijemo desno. Na krožišču zavijemo proti Žalcu in Celju, v Šempetru pa na prvem semaforju zavijemo levo v smeri Jami Pekel (table). Ves čas sledimo tablam za Jamo Pekel. Na koncu se peljemo po cesti, ki teče skozi gozd, in pri tabli za jamo pustimo avto na brezplačnem parkirišču.
- Primerno za vreme: tudi, ko je zmeren dež, je obisk jame primeren
- Primerno za pse: ogled jame ni primeren za pse, je pa zato pohod po učni poti
- Zahtevnost poti. srednja, zaradi stopnic v jami
- Koordinate: 46.2898, 15.1330
4 razlogi za obisk Jame Pekel in gozdne učne poti v okolici:
1. Ogled razgibane kraške jame, ki očara tudi mulce
Jama Pekel je pravi kraški biser na Štajerskem. Potok Ponikvica je milijone let tekel po planoti Ponikvanskega krasa, pronikal skozi apnenčasta tla in ustvaril to čarobno kraško jamo. Jama je znana po tem, da je ob vhodu v skalo izklesana podoba hudiča (no, tako pravijo domačini :)). Pozimi, ko je zunaj hladneje kot v jami (ta ima stalno temperature 10 stopinj C), se je iz jame kadilo, česar naj bi se naši predniki bali in jo tako poimenovali jama Pekel.




Vstop v jamo ob spremstvu vodiča: preverite cenik in urnik ogledov
Jamo obiščete v spremstvu lokalnega vodiča, ki lepo prikaže vse njene značilnosti. Ogled jame traja običajno 45 min in poleg hoje po mostičkih nad vodo, poteka tudi po stopnicah.



V jami se nahaja najvišji v jami padajoči slap v Sloveniji, ki je visok 4 metre in se ga kar dobro sliši med hojo po jami.

2. Bližnje srečanje z jamskimi živalmi
Pred vstopom v jamo je mulki najbolj navduševalo srečanje z jamskimi živali – potočnimi raki, ki živijo v potoku, ki teče skozi jamo.

Še bolj navdušujoči pa so bili jamski “vampirčki”, netopirji, ki so ob vstopu spali in viseli z glavo navzdol. Od blizu smo si lahko ogledali kar tri. Seveda smo morali biti tiho in mirni.


3. Pohod po krožni učni poti
V okolici jame se nahaja krožna gozdna in geološka učna pot, ki je dolga 2,3 km, ki poteka skozi gozdove pa mimo travnikov. Družini prijazna pot, ki je zaradi klanca primerna za mulce z nekaj kondicije, da možnost spoznavanja naravne pojave prek 13 informativnih tabel.

Mi smo ta dan prehodili le manjši del, a vas na njej pričakajo ostanki fosilov, kraško polje s požiralniki in lovska opazovalnica. Poskusite lahko tudi pitno izvirsko vodo Ločanke. Za celotno pot se potrebuje od 1,5 do 2 ure.





4. Otroško igrišče na jasi ob gozdu
Pred vhodom v jamo je luštno leseno otroško igrišče, na jasi ob gozdu v okolici. Tam se otroci poigrajo pred vstopom v jamo (ko čakate na voden ogled) ali pa ob izstopu, ki se nahaja malce višje od vhoda.


5. Nabiranje čemaža v okolici
Ob poti do jame spomladi zadiši po čemažu, divjem česnu. Z njim smo se spoznali z našima mulkama in ga seveda nekaj tudi nabrali za domačo juhico in namaz. Prav lep zaključek izleta 🙂


Pomembno za starše:
- V jami je stalnih 10 stopinj C in vlažno, zato zase in za otroke vzemite primerno pohodno obutev in oblačila za nižje temperature.
- Pri nabiranju čemaža pazite, da ga ne zamešate za podlesek in šmarnico, ki izgledata podobno.
- Ker v neposredni bližini ni prave gostinjske ponudbe, si s seboj vzemite tudi malico za otroke in zase.

Izleti in točke v okolici:
- Izlet do ribnika Vrbje in osvežitev v Savinji
- Mini ranč v Šempetru
- Šempeter v Savinjski dolini z Rimsko nekropolo
- Fontana piv Zeleno zlato
- Hermanov muzej v Celju
Zgornji opisi in informacije so vtisi in dejstva, ki sem jih doživela jaz z mojo družino. Za več informacij o izletu mi lahko pišete na: info@kamzmulcem.si.