Vrhnika je mestece, ki ga nekateri poznamo po Ivanu Cankarju, drugi po izviru Ljubljanice, večina pa kot točko, mimo katere vse prehitro švignemo na poti proti Primorski. Premalokrat pa na Vrhniko pomislimo kot na odlično vikend ali popoldansko izletniško destinacijo, saj nudi prav vse, kar potrebujemo za lep izlet – veliko narave, raziskovanja in delček kulture.
Lokacija: Vrhnika
Čas obiska: Vrhniko ter njene točke obiščemo pogosto, saj je lahko tudi poldnevni izlet. Zadnji obisk- maj 2024
Priporočen čas obiska: Vrhnika je celoletna destinacija. Za čim večji izkoristek pa priporočamo sončen pomladni, poletni ali jesenski dan.
Priporočeno trajanje obiska: Večino aktivnosti v Vrhniki je mogoče obdelati skozi lep in doživljajsko poln enodnevni izlet z vmesnim kosilom. Če nimate celega dneva, se je fino zapeljati tudi zgolj za eno aktivnost, še posebej tisti, ki prihajamo iz prestolnice ali okolice.
Primerno za otroke: vseh starosti
Primerno za pse: da (pri večini aktivnosti), na povodcu.
Primerno za vreme: suho vreme; za obisk kulturnih znamenitosti primerno tudi ob slabšem vremenu.
TOP družinska doživetja Vrhnike
1. Poniji s klanca
Poniji s klanca se nahajajo na delu Vrhnike, za katerega sploh ne veš, da obstaja, a vendarle skorajda v centru. Kljub temu, ko enkrat zapelješ z avtom v hrib, stopiš v popolnoma drugačen svet – svet krasnih razgledov, živali, urejenih vrtov,…
Poniji s klanca, ki jih vodi mlada, zagnana ekipa, obsegajo več zanimivih programov za mulce in starše – od jahanja na ponijih ali terenskega jahanja s konji, do tečajev, praznovanja rojstnega dne in poletnih taborov za otroke.
Naša mulca sta nadvse uživala ob oskrbi živali (krtačenju, osedlanju), nato pa v ježi po okolici. Žal nas je ob obisku vse prehitro ujel dež, saj bi sicer celotna družina z veseljem ostala veliko dlje.
2. Cankarjeva spominska hiša
Cankarjeva spominska hiša stoji kje drugje kot pa na klancu in predstavlja odlično priložnost, da se mulci spoznajo s kančkom slovenske zgodovine na res zanimiv in domiseln način. Skozi hišo jih namreč popelje kar Ivan Cankar sam.
Že pri vhodu v hišo, kjer se je rodil in prva leta živel naš največji slovenski pisatelj, nas pozdravi tipična črna kuhinja, kjer smo spoznali, kako so včasih kuhali in pekli kruh. V nadaljevanju so predstavljeni prostori (pozor – za otroke je zelo zabavna zgodba predvsem s straniščem), tipična kmečka opravila, pa tudi slike in dela Ivana Cankarja.
Ob koncu je predvsem starejši mulc tudi z veseljem poslušal odlomke nekaterih Cankarjevih del, oba pa sta se še raje posladkala s čokoladnimi brki in se tako tudi po videzu približala Ivanu :).
3. Star maln
Star maln verjetno dobro poznajo mamice z dojenčki, saj je res idealno mesto za vozičkanje, pa tudi vsi Vrhničani in prebivalci okolice, saj je še posebej v poletnem času idealno zbirališče pred sončno pripeko. Je pa Star Maln res odlična točka pobega v naravo, lahko kot končna destinacija ali kot izhodišče za Planino nad Vrhniko ali učno pot “Tempelj zmaja Lintverna”.
Kako do Starega Malna? Avto pustite na označenem parkirišču ob koncu zaselka (45.963486512386524, 14.270135179797224), lahko pa se do Starega malna tudi zapeljete. Vsekakor priporočamo krasno, 3 kilometre dolgo ravninsko makadamsko pot skozi gozd, na koncu katere prispete do Starega malna, ki je ime dobil po starinskem lesenem mlinu. Pot je sicer primerna tako za pohod, kot tudi za vožnjo s kolesom, poganjalčkom.
Ob koncu poti vas pričakajo gozdna jasa, primerna za kakšen nogomet in druge igre na prostem, zajezeno naravno kopališče potoka Bela, primerno predvsem za dobre plavalce (pozor, voda je zelo mrzla!), koča z odlično domačo hrano ter na novo postavljena lepa igrala z baliniščem.
4. Učna pot “Tempelj zmaja Lintverna”
Dogodivščina Zavoda Škareljc, ki je svojo otvoritev doživela 2022, je čudovita učna pot “Tempelj zmaja Lintverna“. Speljana je od Starega malna, navkreber, ob potoku Bela, do njenega izvira, kjer bi naj zmaj bruhal svoje mladiče. Skozi celotno pot, ki je mestoma tudi nekoliko spolzka in strmejša, vas vodi zgodba o zmajih in je zaradi tega čudovito mistična.
Predno se podate na pot, si v Starem Malnu priskrbite svojo beležko Zmajebukvico, s pomočjo katere spoznaš skrivnosti sveta zmajev in odkriješ moč vode, ki te v družinski dogodivščini popelje med krotilce vode. Otrokom bo seveda zelo zabaven del zbiranje štampiljk na poti, s katerimi si na koncu v koči Star Maln tudi prislužijo manjšo nagrado.
Krožna učna pot je dolga cca 2km. Zaradi nekoliko težje dostopnega terena in mestoma ožje poti, je pot samostojno primerna za mulce od cca 4 ali 5 leta naprej (odvisno od zmogljivosti) oz. za 1 uro samostojne hoje (tja in nazaj). Dobra pohodna obutev je nujna, predvsem, če je pot spolzka.
5. Učna pot “Smaragdna dogodivščina ob Ajdovskem zidu“
Še ena čudovita pot Zavoda Škrateljc se nahaja na poti med Vrhniko in Logatcem, v smeri Zaplane. Z regionalne ceste med Vrhniko in Logatcem je potrebno kar nekaj previdnosti, da odcepa za Zaplano ne zgrešite (GPS: 45.944832, 14.246776), pri čemer lahko avtomobil pustite na majhne označenem parkirišču in pot nadaljujete peš.
Učna pot je speljana ob ostankih rimskega zidu, skozi gozd, navkreber in je dolga cca 2km v eno smer. Ob poti se srečujemo s kipi rimskih vojakov, spoznavamo drevesa in smo na vrhu deležni čudovitih razgledov na Vrhniko in celotno Barje, zaradi česar je vredno premagati nekaj več kot 260 višinskih metrov.
Tudi tukaj priporočamo, da s seboj vzamete beležko z nalogami, ki jo dobite v TIC Vrhnika ali pri Zavodu Škrateljc. Naloge so res domiselno zastavljene, s prepoznavanjem simbolov, spoznavanjem flore in favne ter ob vključevanju zgodovine.
Tudi tukaj je teren mestoma nekoliko strmejši, zato je pot samostojno primerna za otroke od cca 5 let naprej (oz 1 uro hoje v obe smeri). Pot ni primerna za otroški voziček, dobra pohodna obutev je nujna!
6. Izvir Ljubljanice
Zanimiva točka je tudi Močilnik, kjer (ponovno) izvira Ljubljanica. Zakaj ponovno? Ker Ljubljanica izvira pravzaprav iz kraškega sveta, kjer se v Pivški kotlini in Notranjskem podolju sicer pojavlja pod različnimi imeni (Pivka, Unica), nato pa spet ponikne in na koncu izvira v Močilniku kot Ljubljanica, ki nato preko Barja teče do Ljubljane in se izlije v Savo.
Za ogled izvira se odpravite po regionalni cesti v smeri Logatca, kjer avto pustite pri oznakah za Močilnik (45.95858452378111, 14.289744811743782), nato pa se odpravite do 10 min oddaljenega izvira. Sama pot ni zahtevna, tudi okoli izvira smo hitro, a je otrokom vseeno zanimivo, še posebej če vključite zgodbo o ponikalnicah in številnih preteklih imenih Ljubljanice.
7. Pohod na Planino nad Vrhniko
Planina nad Vrhniko je zelo priljubljena izletniška točka prebivalcev Vrhnike in okolice. Zato ni razloga, da se ne bi tudi vi odpravili z avtom na Vrhniko in od tam peš na Planino. Na vrhu stoji planinska koča in ob njej razgledni stolp iz katerega vidite na vse strani neba. Več informacij v našem članku.
Zanimivosti v bližini:
Opisane so dogodivščine, ki smo jih doživeli ob družinskem obisku Vrhnike. Za več informacij nam lahko pišete na info@kamzmulcem.si.