Življenje na dveh koncih Evrope, potovanja na drugi konec sveta, mesečna solo potovanja z mulcem in še vedno dilema KAJ spakirati za na avion, da bo mulc srečen in mama na poti sproščena? Z vami delimo naše praktične nasvete, ki so nam pakiranje spremenili v rutino in potovanje z letalom v “skoraj” brezskrbno doživetje.
8 praktičnih nasvetov za pakiranje:
1. Dobro organizirana torba za ročno prtljago:
- Otroku do 2. leta starosti pripada 1 kos prtljage, ki pa je ponavadi voziček ali avtosedež. Posebej ročna prtljaga mu ne pripada (to je predvsem pomembno, če letite z nizkocenovci), zato mora biti vaša ročna prtljaga dovolj velika in smiselno organizirana za pot z dojenčkom / malčkom, da v vsaki krizni situaciji takoj veste kje imate kaj spravljeno. Predvsem predlagam, da na poti z majhnim otrokom uporabljate nahrbtnik, saj boste imeli v vsakem trenutku tako dve prosti roki za vašega malčka. Sama sem precej brskala, kaj bi kupila in sem naletela na znamko Okkatots, ki ima super organiziran in velik nahrbtnik, ki mi že od rojstva prav pride kot ročna prtljaga za Erika in tudi kot vikend torba. Žal znamke v Sloveniji ne prodajajo, je pa mogoče iztočnica, da poiščete nekaj podobnega. Super je, če ima nahrbtnik čim več posebnih predalčkov, hladilni žep za tekočino, poseben predal za plenice, dudo in ostalo, da so stvari res čimbolj zložene po uporabnosti in nujnosti.
- Otroku po dopolnjenem 2. letu starosti pripada poleg stroška za letalski prevoz:) tudi dodaten kos ročne prtljage. Kar nekaj časa sem zanj uporabljala nahrbtnik Okkatots, vendar ker večinoma časa potujem sama, sem ugotovila, da sem tako z dvema kosoma ročne prtljage omejena. Predvsem, ker 2+ letnik rad teče, raziskuje in hitro zbeži. Tako sem naletela na kovček Trunki, ki je postal nepogrešljiv del Erikove prtljage oziroma kar njegov kos ročne. V njega lahko shranim vse glavne potrebščine, ki jih potrebujem zanj, na njem se lahko vozi kot na poganjalčku, lahko ga nosim na rami ali pa ga uporabim kot vlečni voz. Toplo priporočam vsem staršem, ki veliko potujejo.
2. Dokumenti
Dokumenti morajo biti spravljeni v posebnem žepku ročne prtljage, hitro pri roki in priporočamo, da zaviti v dodatno (ziplog) vrečko. Ne pozabite na:
- letalske karte,
- potni list ali osebno izkaznico (preverite veljavnost dokumentov in v katere države lahko vstopate le z osebno izkaznico!),
- zdravstveno izkaznico in zdravstveno zavarovanje za tujino (preverite cene družinskih in celoletnih paketov, če veliko potujete, saj se bolj izplačajo)
- podatki in potrdila o rent-a-carju,
- poročni list v tujem jeziku za nekatere države (v primeru, da imate dva različna priimka).
3. Oblačila
- Za na pot: oblecite otroka v lahka in udobna oblačila, vedno imejte dodaten kos vrhnjega oblačila pri sebi, ker tudi poleti pride še kako prav na klimatiziranem letalu.
- Če planirate daljši let, imejte s seboj tudi pižamo, saj bo tako lažje in udobneje zaspal. Rutina je pri otrocih ključnega pomena.
- Vzemite vsaj en set oblek za preobleči in še kakšen par več spodnjega perila, bodijev in nogavičk. Imejte v glavi tudi temperature in vreme na končni destinaciji. Najhuje je, da bo otrok prišel v zimski opravi na tropske temperature. Če planirate daljši polet (7h +), si rezervna oblačila vsaj podvojite; prav pride tudi v primeru nepričakovanih postankov.
- Obleke ločite od ostale prtljage, ločite tudi spodnje perilo od glavnih kosov. Sama jih dam v posebne zip-vrečke. Tako so stvari hitreje pri roki.
- Copati – pomembno za dolge lete, da otrok lahko hodi po letalu.
4. Raznolike igračke. Predvsem morajo biti majhne, praktične za nosit in igrat na letalu in zapakirane v posebno vrečko, da jih takoj najdeš. Prav tako na lete nikoli ne jemljite vedno istih igračk, menjajte jih, da bo vedno kaj novega.
5. Knjigice, pobarvanke, mini sestavljanke in tablični računalnik z risankami. To pride predvsem v poštev za mulce 2+, saj jih lahko zamoti vsaj za uro ali dve. Tako kot pri igračkah, jih tudi tukaj menjajte na posameznih letih, da bo pozornost dlje časa vztrajala. Ne pozabite vzeti s seboj tudi nekaj barvic, čeprav jih nudijo pri večini letalskih družb.
6. Prigrizki, prigrizki, prigrizki…in najljubši napitek.
- Za dojenčke– v kolikor dojite, je to najbolj udoben način zagotavljanja otrokovih potreb med letom. Če otroka hranite z adaptiranim mlekom, poskrbite, da imate odmerjene količine AM v posameznih posodicah (dm ima super in poceni pripomoček za to) in flaško hitro pri roki in le prosite stevardeso za toplo vodo. Vedno preračunajte koliko mleka potrebujete za na pot in vedno dodajte še kakšno merico plus. Če se le da, poskusite otroka hraniti (tudi) med vzletom in pristankom, saj bo lažje prenašal razlike v pritisku.
- Za malčke, ki se že uvajajo v gosto hrano priporočamo sadne kašice v vrečkah (fruit pouch), saj so veliko bolj praktične kot klasično hranjenje. V kolikor imate s seboj kašice, je obvezna oprema tudi njemu najljubša žlička. In seveda dovolj tekočine, ki jo rad pije (mleko, voda, sok, čaj).
- Za večje mulce– s seboj vzemite njemu ljube prigrizke ali pripravite obrok doma, če pričakujete, da mu letalska hrana ne bo všeč. Za krajše lete pa priporočam suho sadje, sadje, grisine, krekerje, piškote, da krajšajo vam in njemu čas. Ne pozabite na njegov najljubši sok, mleko ali stekleničko z vodo. Jaz imam najraje s seboj kokosovo vodo, saj osveži, dviga imunski sistem in je polna elektrolitov.
- Hranite napitke in hladne prigrizke v posebnih toplotno izoliranih predalčkih ali posebej kupljenih vrečkah, ki zadržujejo temperaturo.
- Ne pozabite na slinček in vsaj žličko.
7. Male in nujne stvari za udobje:
- otroška “cula” ali nosilka, ki vam bosta predvsem pri mlajših mulčkih v veliko pomoč, tako na letališču, ko boste potrebovali obe roki kot tudi na letalu (jaz sem svojega imela cel čas leta v culi, ker je tam najdlje spal)
- majhna blazina za pod glavo (da lažje in udobneje zaspi),
- velika ruta, ki koristi meni kot šal, njemu kot deka, ko je bil mlajši tudi podlaga za previjanje,
- bombažna kapa, ker nikoli ne veš koliko klime boš deležen na letalu,
- duda in ninica, v kolikor ju vaš malček uporablja,
- prenosna WC školjka, če ste v fazi uvajanja kahlice ali mulc še ni dovolj velik za školjko. Sama sem navdušena nad prenosno školjko Pottete Plus, ki je res priročna, zavzame malo prostora in jo na javnih straniščih ali na letalu uporabim kot higienski nastavek in tako otrok lažje sedi na školjki.
8. Obvezna otroška kozmetika (predvsem za daljši let):
- vlažni robčki, papirnati robčki
- fiziološka raztopina in majhna steklenička razkužila za roke,
- praktično in več uporabno vodo v pršilu, ki pomirja, vlaži in osveži,
- za najmlajše tudi dovolj plenic za na pot (vedno vzemite kakšno dodatno)
Za daljši let in morebitna prestopanja pa še dodajte:
- sredstvo proti bolečinam in za zniževanje temperature- paracetamol
- obliži, sterilna gaza, mini povoj
- zobna ščetka in pasta
- termometer in aspirator za nosek
Več nasvetov za zdravo pot, pa si preberite v našem članku Potovalna lekarna.
Za še bolj brezskrben let, si preberite nasvete iz prve roke, v članku Kako se pripraviti na let z otrokom.
Zgornji opisi in informacije vtisi in dejstva, ki sem jih doživela jaz z mojo družino. Za več informacij mi lahko pišete na: info@kamzmulcem.si.