Višnja Gora je starodavno mesto z dolgo zgodovino in v njeni neposredni bližini, v Gradu Podsmreka, je tudi rojstno mesto kranjske sivke. Konec leta 2021 je občina Ivančna Gorica v sodelovanju s Čebelarsko zvezo Slovenije v Višnji Gori prenovila tamkajšnjo nekdanjo šolo in nastala je Hiša kranjske čebele.
Lokacija: Mestni trg 2, 1294 Višnja Gora
Spletna stran za več informacij: Hiša kranjske čebele – Življenje kot v panju (hisakranjskecebele.si)
Vstopnina za muzej: odrasli 8eur, otroci nad 6. let 6eur, družinska vstopnica 20eur. Otroci do 6. leta imajo prost vstop. Aktualen cenik.
Kranjska čebela je dobila ime po deželi Kranjski, v katero je spadalo tudi območje današnje Dolenjske. Leta 1857 je dr. Philipp Rothschütz v članku z naslovom Aus Unterkrain (Z Dolenjskega) zapisal: »Obstaja pa ena pridna in utrjena čebela, taka je kranjska.« To je bil prvi korak čebelarjev družine Rotschütz v slovensko čebelarstvo, ki so ga razvijali vse do leta 1909. Emil Rotschütz (1836‒1909) je bil eden najpomembnejših evropskih čebelarskih strokovnjakov svojega časa. Nadaljeval je delo očeta in z naprednim čebelarjenjem in trgovanjem je poskrbel, da si je kranjska čebela uspešno utirala pot v svet. Zaradi njegovega delovanja in svojih lastnosti je kranjska čebela hitro postala svetovno izjemno priljubljena pasma čebel in takrat tudi dobila svoje znanstveno ime, ki je njen izvor jasno lokaliziral. (vir: prijetnodomace.si)
Danes je kranjska sivka druga najbolj razširjena vrsta čebele na svetu. Najbolj pridna in tudi najbolj medonosna. Nanjo smo Slovenci lahko več kot ponosni in prav je, da se o njej tudi dobro izobrazimo.
Zakaj priporočamo vsem družinam obisk Hiše kranjska čebela?
Hiša kranjske čebele ponuja za vsakogar nekaj. Poleg spodaj naštetih glavnih doživetij, vključuje tudi Turistično informacijski center, kjer se obiskovalci lahko seznanijo z vsem, kar občina Ivančna Gorica ponuja.
1. Ogled doživljajske razstave, kjer je predstavljena avtohtona slovenska čebelja pasma kranjska sivka
Sodoben interaktivni muzej, kjer izveste vse o kranjski sivki. Sami smo se o kranjski sivki izobrazili že v muzeju v Radovljici, sprehodili po učni poti čebelice, a priznamo, da se nikjer nismo tako dobro podučili o naši čebelici in njeni poti v svet kot prav v Hiši kranjske čebele.
Edinstvena doživljajska razstava je vodena z virtualnimi junaki, člani slovite čebelarske družine Rothschütz iz Višnje Gore. Prisluhnite Filipu na Travniku, raziskujte čudežni svet čebel in Emilove podjetniške podvige v Laboratoriju ali odkrivajte blagodejne učinke medu v Kuhinji skupaj z Antonijo. Čebelji svet boste na doživljajski razstavi spoznali preko multimedijskih vsebin, posebno doživetje pa bo ogled čisto pravih steklenih panjev, v katerih so naseljene žive kranjske čebele, opazujete jih lahko pri vsakdanjem delu, omogočili pa so tudi direkten prenos njihovega vsakdanjika iz panja na ekran.
Priporočamo voden obisk, saj boste z otroki tako največ izvedeli, osebje pa bo z največjo ljubeznijo odgovarjalo na vsa zvedava vprašanja otrok. Otroci prav tako dobijo posebno knjižico, ki bo sploh mlajše otroke lepo zaposlila.
2. Spanje v panju – v čudovith sobah, ki so oblikovane v obliki čebeljega satja
Otrokom najboljši del celotnega doživetja je bilo zagotovo spanje v panju, čisto na vrhu hiše, kjer so sobe zasnovane v obliki inovativnih lesenih satnih celic. Trinajst sob sestavlja povezano strukturo velikanskega satja z lastnimi vhodi. Med njimi so skriti družabni kotički, kjer je živahno kot v čebelnjaku.
Posamezni moduli nastanitev nudijo zasebnost, je pa celoten koncept spanja narejen v konceptu sobivanja v skupnosti – kjer gostje sodelujejo, sobivajo in se družijo. Obiskovalci imajo tako na voljo skupne sanitarije, potem imajo skupne prostore za druženje ter souporabo kuhinje.
Oprema posameznega modula, ki je namenjen dvema osebama, je široka zakonska postelja, omara, nekaj odlagalne površine, police, pulti, v nekaterih so tudi sanitarije. Glavno vodilo vse opreme je šesterokotnik, tudi ročaj na ograji je šesterokoten, ploščice so šesterokotne, klubske mizice so šesterokotne- torej bivanje v čebeljem satju 🙂
Goste zjutraj čaka 360-stopinjski razgled na Višnjo Goro in okolico ter zdrav zajtrk z lokalnim medom in drugimi dobrotami, ki je postrežen v kavarnici.
Cenik nočitve v panju: tukaj
3. Obeležje kranjski sivki – interaktivna skulptura
Otroci so vsako jutro in večer pozdravili veliko skulpturo kranjske sivke, ki ponosno stoji ob Hiši kranjske čebele. Ponoči bo lepo svetila, prav tako pa lahko s pritiskom na gumb slišite njeno brenčanje.
4. VR doživetje
V turističnem informacijskem centru je tudi kotiček za VR doživetje, kjer se boste sprehodili skozi grad Podsmreka kot je bil v 19. stoletju
V Info centru sta tudi trgovina s spominki in recepcija.
5. Učni čebelnjak kranjske sivke
Ob Hiši kranjske čebele čez cesto stojita tudi učni čebelnjak in vrt medovitih rastlin, ki spodbuja zanimanje za čebele pri vseh generacijah.
6. Prijetna kavarna, ki ji pravijo medarna in kjer so gosti postreženi z medenimi dobrotami.
Kavarna z lepo teraso, pogledom na obeležje kranjski sivki in dobrotami z okoliških kmetij resnično vabi na postanek. V kavarnici pa je postrežen tudi okusen in bogat zajtrk za vse, ki boste prenočili v Hiša kranjska čebela.
7. Hiša kranjske čebele je tudi odlična iztočnica za raznolika doživetja v občini Ivančna Gorica, zato si le vzemite vikend in prespite s čebelicami.
- Polževo – po sledeh višnjanskega polža– odkrivanje legende o višnjanskem polžu, raziskovanju Gozdne učne poti ter vragolije na Polževem.
- Kratek pohodni izlet na Lavričevo kočo na Gradišču, kjer vas pričaka čudovit razgled na Ivančno Gorico, domiselno in veliko otroško igrišče, nekaj domačih živali ter okusna domača hrana.
- Do največjega lehnjakovega slapa v Sloveniji, Kosca – nepoznana, slikovita in razgibana dolinica s potokom Kosca blizu Višnje gore, je z manjšimi vzponi in spusti odlična ideja za poletni izlet z mulci.
- Adrenalinska doživetja v parku Cukarca
- Obisk samostana v Stični, kjer se lahko osvežite v njihovi trgovinici z domačimi zelišči, otroci pa se medtem igrajo v senci igrišča.
- Izlet na Obolno in obisk Turistične vaso Pristava – oboje vas bo navdušilo s svojimi pogledi tja do Triglava in domačo gostijo, mulci pa bodo navdušeni nad prostranimi pokošenimi travniki, igrali ter domačim gostoljubljem.
Zgornji opisi in informacije so vtisi in dejstva, ki smo jih doživele Kamzmulcem mamice z družino. Za več informacij o izletu nam lahko pišete na: info@kamzmulcem.si.