Na skrajnem zahodu Slovenije se razprostira čudovita, zanimiva in opojna deželica Brda, ki na jugovzhodu meji na smaragdno lepotico Sočo, na severozahodu na reko Idrijo, na vzhodu jo zaključuje ponosni hrib Sabotin in Korada na severu. A Brda so poznana predvsem po dobrih vinih in kulinariki, nekoliko manj pa po družinam zanimivih aktivnostih. To pa še ne pomeni, da jih ni! V to slovensko regijo se namreč radi vračamo vsako leto zaradi večih razlogov- spodaj vam jih naštevamo vsaj 9, ki bodo zapolnili cel dan ali še bolje – vikend.
1. Panoramska vožnja ali pohodniške poti po Brdih
Brda so preprosto čudovita in polna panoramskih razgledov, ne glede na to, ali se po njem vozite z avtom, s kolesom ali si izberete eno izmed pohodniških poti.
Učna pot, poimenovana po slovenskem pesniku Alojzu Gradniku, je lepa pot s pričetkom pri gradu Dobrovo, v dolžini približno 3 km. Po poti, ki se vije med vinogradi, bodo mulci spoznavali za Brda značilna drevesa, vključno z murvami, figami, oljkami in vinsko trto, pri čemer je vsaki posvečena ena info tabla z vsemi podatki. Z nekaj sreče bo ob poti tudi veliko živali – nas so razveselile ptice, metulji in celo srna. Pot, za katero je potrebno načrtovati približno 1 uro, ni primerna za otroški voziček, a ni prenaporna in jo bodo (vsaj deloma) zmogli tudi najmlajši.
3. Ogled mesta Šmartno
Ob obisku Goriških Brd, obiščite vsaj idličino mestece Šmartno. Nekoč vojaška utrdba, danes romantično naselje, kjer se zdi, da se je čas ustavil. Ob vstopu v okrilje šmartenske trdnjave in sprehodu po ozkih uličicah med starimi, nekaterimi tudi obnovljenimi hišami, se počutiš kot v srednjeveškem labirintu, ki oživi še posebej ob obisku Briške hiše.
4. Vzpon na razgledni stolp Gonjače
Pred ali po obisku mesta Šmartno, se povzpnite tudi na 23 m visok razgledni stolp s 144 stopnicami, ki je bil zgrajen leta 1961. Ob lepem vremenu se vam z njega odpre veličasten razgled na vse štiri strani neba: Brda, Julijske in Karnijske Alpe, Dolomite, Furlanijo, Tržaški zaliv, Kras, Vipavsko dolino in Trnovski gozd.
5. Vzpon na Sabotin po prečudovite razglede
Hrib Sabotin je zaradi svoje razglednosti ter naravoslovnih in zgodovinskih zanimivosti pomembna izletniška točka Goriške, ki jo je vredno obiskati, predvsem pa vam bo ponudil prečudovit razgled vse od morja do Triglava. Na jugovzhodu sabotinskega grebena se dviga 535 m visok vrh Sv. Valentina, kjer so vidne obnovljene ruševine cerkvenega kompleksa. Pohodnikom in kolesarjem je dostopen tudi pozimi, ko vrhove drugod po Sloveniji prekriva sneg.
Najbolj pa je Sabotin znan po tem, da je čezenj v prvi svetovni vojni potekala soška fronta. Celoten Sabotin je prepreden s sistemi jarkov in kavern, zlasti so zanimivi sistemi kavern na grebenu. V bitkah na Sabotinu so bili udeleženi pripadniki številnih narodov, ki so se takrat borili v okviru avstro-ogrskih ali italijanskih oboroženih sil.
Tako Park miru na Sabotinu nudi obiskovalcem sprostitev v naravi, hkrati pa je z jarki in kavernami iz prve svetovne vojne, ki ga prepredajo, odlična iztočnica za izobraževanje o nesmiselnosti nasilja za malo starjše mulce. V okrepčevalnici Sabotin se nahaja tudi muzej 1. svetovne vojne posvečen Sabotinu.
Čas pohoda: okvirno ena ura od okrepčevalnice Sabotin, kjer se po povratku lahko tudi okrepčate (odprto med vikendi in prazniki, zaprti so od 15.7. do 15.8.)
Primerno za: otroke od cca. 3 leta naprej in vse otroke v nosilkah ali nahrbtnikih. Zaradi kamnitega grebena priporočamo boljšo pohodno obutev.
6. Apiturizem v kraju Hlevnik
Tik ob meji z Italijo v vasici Hlevnik je vredno nameniti vsaj 1 uro (še bolje 2) odlični razlagi, vodenju in degustaciji medu na čebelarstvu Skubin. Celotna družina se bo spoznala s svetom čebel, si ogledala panje, ob tem pa degustirala tudi številne različice medu. Ob tem je možna tudi apiterapija – sproščanje v posebnem prostoru, ob zvokih čebel iz 50 panjev. Priporočamo predhodno najavo!
7. Odlična kulinarika
Nam ena boljših kulinaričnih destinacij v Sloveniji. Velikokrat so cene seveda nivoju primerne, vendar vam priporočamo vsaj dve preizkušeni restavraciji, ki sta vredni obiska (seveda jih je veliko več) in primerni tudi za otroke:
- Hiša Marica v Šmartnem
- Domačija Kabaj
8. Vikendi, polni češenj in dogodkov za vso družino
In nenazadnje- mesec junij je v Goriških Brdih mesec češenj. Kaj je bolj okusnega za otroke kot dogodki polni glasbe, plesa ter sladkih češenj:) V mesecu juniju sta organizirana kar dva vikenda, zanimiva za celo družino.
- 9.6. – Briška poroka, s pridihom briškega, domačega in naravnega, v celoti posvečena rdeči briški češnji. Poročni dan v Brdih se bo zgodil v naravi, v samem objemu briških gričev, v deželi sadja in vina z vrhunsko kulinariko in med prijaznimi Brici. Za podrobnejši program kliknite tukaj.
- 10.6 – Tradicionalna povorka – Osrednji del Praznika češenj je že tradicionalno namenjen povorki kmečkih vozov. Brici in Brike na vozovih skušajo obiskovalcem približati briško kmečko življenje, briške običaje in navade. Za podrobnejši program kliknite tukaj.
9. Obisk in prenočevanje na eni izmed turističnih kmetij
V Brdih se nahajajo tudi številne družinam prijazne turistične kmetije, ki poleg dobrih vin nudijo tudi odlično kulinariko, v tipičnem briškem stilu urejene prenočitvene zmožnosti in, nekatere med njimi, tudi bazen.
Zgornji opisi in informacije so vtisi in dejstva, ki smo jih doživele Kamzmulcem mame. Za več informacij o izletu nam lahko pišete na: info@kamzmulcem.si.