5 znamenitosti, ki jih morate obiskati z otroki na Dunaju

2

Dunaj je mesto, ki ga prežema duh zgodovine, kjer lahko najdemo delček svojih korenin in hkrati mesto, ki je vsakič znova izbrano za najboljše mesto za življenje na svetu. Mesto sem sama obiskala že večkrat, tokrat pa smo raziskovanje zopet združili z mojo mami in 11 letnikom.

Prikaz Dunaja z vrha katedrale, Dunaj februar 2024

Destinacija: Dunaj, Avstrija

Pot do destinacije: Na pot smo se odpravili z avtom. Do Dunaja potrebujete slabe 4 ure vožnje, z manjšimi otroki pa seveda priporočamo postanke, da bo pot hitreje minila. V  Avstriji imajo več urejenih počivališč, kjer se otroci lahko igrajo.

Čas potovanja: maj 2015 (guest post), februar 2024

Dnevi na potovanju: 4 dnevi – 3 dnevi Dunaj in 1 dan Bratislava

Starost otrok: maj 2015 (mlajši otroci), februar 2024 (11 let)

Primerno za otroke: dojenčke, malčke, predšolske, šolarje… vse!

Vreme: Dunaj je prestolnica, ki leži le malenkost severneje od nas, kar pomeni, da je vreme zelo podobno našemu. Zime znajo biti zelo mrzle, pomladni in jesenski meseci pa kar sami kličejo po obisku tega mesta. Nam vreme ni povzročalo prevelikih težav. V času našega kratkega obiska smo doživeli sonce, dež pa tudi mraz in veter.

Namestitev:

  • maj 2015: ker na Dunaju nismo bili prvič, smo vedeli kje v mestu se nahajajo glavne znamenitosti destinacije in da je javni prevoz na Dunaju zelo dobro organiziran ter da za premikanje po mestu ne potrebuješ avtomobila. Zato smo se odločili za hotel 24-Hours Apartment Hotel, ki je blizu avtoceste, hkrati pa je bilo v soseščini možno brezplačno parkirati. Poleg hotela je ogromen zelen park z rekreacijskimi površinami in igrišči za otroke.
Booking.com
  • februar 2024: Hotel Altes Kloster (Hainburg), od koder je z vlakom 50min vožnje do centra Dunaja ter 20min z avtobusom do Bratislave. Urejen, družinam prijazen hotel, lociran poleg Donave in le streljaj stran od gradu Devin.

Javni prevoz: Dunaj je družinam zelo prijazno mesto, z odlično urejeno mrežo javnih prevozov (metro, tramvaj in avtobus). Poleg tega se otroci do 6 leta starosti vozijo brezplačno. Povsod imajo urejene prostore za vozičke in poganjalčke in tudi vozniki z veseljem priskočijo na pomoč.

Največja atrakcija za prevažanja po mestu bo otrokom metro. V štirih dneh lahko dodobra spoznate vse barve linij, intervale prihajanj in odhajanj, nadzemne in podzemne dele, dvigala in avtomate za karte. Lahko pa velik del Dunaja, v kolikor radi hodite, raziščete tudi peš.

Budget: stari slovenski rek pravi, da ko greš na Dunaj, moraš pustiti trebuh zunaj :). Na srečo ni ravno nujno tako. Je pa res, da so cene v Evropskih prestolnicah odvisne od tega koliko si iznajdljiv ter kakšne so želje in prioritete. Hrana v trgovinah se lahko primerja s cenami v Sloveniji, kosila na ulici ali v parkih pa tudi ne odstopajo.

Dunaj z otroki, februar 2024

Zakaj ravno Dunaj? Ker je prestolnica,

  • ki je nam skoraj najbližja (če odštejemo bližnji Zagreb, kamor se lahko odpraviš kar na enodnevni izlet),
  • ki je ravno prav blizu, da jo lahko v avtu preživi tudi otrok, ki ni prevelik ljubitelj vožnje,
  • ki ima zelo dobro urejen javni prevoz in je nasploh prijazna eko mobilnosti mladih družin,
  • v kateri imajo dobro poznano špansko jahalno šolo z lipicanci,
  • ki ima pravi grad in cesarico Sissy,
  • ki ima najstarejši živalski vrt v Evropi,
  • ki ima noro dobre in zanimive muzeje za vse starosti otrok,
  • ki ima super zabaviščni park Prater 🙂
  • in še veliko več.
Dunaj z otroki

Top aktivnosti za otroke na Dunaju

1. Schönbrunn zoo

Najstarejši živalski vrt v Evropi, katerega uradno rojstvo naj bi bilo leta 1752, ko ga je prvič obiskal Franc Jožef z družbo. Živalski vrt je zelo lepo urejen, z veliko raznolikimi živalmi in ravno prav strnjen, da ga brez problema obhodiš v enem dnevu. Otroci si lahko v miru ogledajo vse živali, se naigrajo na igriščih, ki so lepo razporejena po celotnem parku. Park je pretežno v senci, tako, da je tudi obisk v poletnih dneh lahko prijeten. V parku se zgodovinska dediščina prepleta z modernimi živalskimi prostori in živali imajo dovolj prostora za svoje bivanje. Nas so najbolj navdušili severni medvedi in pingvini ter koale, pande in mladički polarnega volka.

20150516_130841
Kraljestvo pingvinov – Schonbrunn ZOO, Dunaj maj 2015

Otroci do 6 leta starosti imajo brezplačen vstop. Mi smo se odločili, da kupimo vstopnico, ki poleg ogleda ZOO omogoča še vožnjo z velikim kolesom v Praterju. Več uporabnih in ažurnih informacij najdete na spletni strani ZOOja.

Živalski vrt ponuja tudi nekaj restavracij, kavarnice ter promenado s stojnicami s sladoledom, vaflji, hot-dogi in spominki. Stranišča in previjalnice so urejene, po celotnem živalskem vrtu pa boste našli tudi pitnike s svežo tekočo vodo.

20150516_162242
Eno izmed otroških igrišč, ki so razporejena po vsem živalskem vrtu, Dunaj maj 2015

2. Schönbrunn park

Park, ki se razteza za pročeljem Schönbrunnske palače in naj bi bil manjša različica Versailskih vrtov, je čudoviti kraj za spočiti utrujene noge po celodnevnem raziskovanju ZOOja. Sprehodili smo se po parku in se povzpeli na Glorietto – griček nad parkom s čudovitimi arkadami, ribnikom, vodometi in pogledom na Dunaj.

Predlog: Na vrhu grička si na mehki travi priredite piknik.

Schönbrunnska palača, februar 2024
Schönbrunnska palača, maj 2015
20150516_173726
Arkade na vrhu Gloriette, Dunaj maj 2015
Vrh Gloriette, februar 2024
20150516_174853
Piknik in kotalenje na vrhu Gloriette, Dunaj maj 2015

V parku boste našli še veliko zanimivosti – labirint, botanični vrtovi, Neptunove fontane. Več o njih si poglejte na njihovi spletni strani.

Neptunove fontane, Schönbrunn februar 2024

3. Prater in Reisenrad

Če greš na Dunaj z otroci, se obisku Prater parka enostavno ne moreš in ne smeš izognit. V parku boste našli zabavo za male in malo večje otroke. Prater je znan predvsem po zabaviščnem parku, polnem adrenalinskih atrakcij. Mi smo tovrstno zabavo otrokom omejili, saj bi drugače naša denarnica hitro postala lažja za nekaj 10 €. Vsaka atrakcija se plačuje sproti, na osebo, na vožnjo… in otroci tega nimajo zastonj :).

Prater, Dunaj februar 2024

Priporočamo panoramski pregled Dunaja in se podajte na en krog s kolesom. Vožnja na Reisenradu je zeloooo počasna, zato v primeru potovanja z mlajšimi otroci svetujemo, da pripravite igrico ali dve, da jih zamotite.

Reisenrad, Prater februar 2024
20150517_150828
Veliko kolo in pooooočasna vožnja 🙂 Razgled iz Reisenrada na Prater in Dunaj

Park Prater ponuja tudi številne možnosti za sprehajanje z vozički, vožnjo s poganjalci, kolesi in ostalimi otroškimi prevoznimi sredstvi, rekreacijo v naravi, tekanja po travnikih, opazovanje rac in metanja kamenčkov v ribnike. Priporočamo pot proti sredini parka – do Habsburške lovske rezidence, do kamor je speljana široka asfaltna cesta, po kateri se lahko otroci vozijo ali pa samo prosto tekajo, varni pred ostalim prometom.

Wien 131
Jezera polna labodov in na koncu poti čudovita lovska rezidenca, kjer si lahko privoščiš dobro kosilo (Prater, Dunaj)

4. Muzeji za otroke

  • ZOOM Children’s Museum (maj 2015)

Kot pravi popotniki in starši bodočih intelektualcev smo si seveda želeli ogledati tudi kakšen muzej. Odpravili smo se v četrt muzejev in se napotili k ZOOM otroškemu muzeju. Nahaja se v starodavni stavbi, ki ima vhod iz notranjega dvorišča. Na dvorišču se nahaja ogromno igralo z velikim toboganom in plezalnimi elementi. Poleg je kavarna, iz katere lahko razigrano igro otrok spremljate ob dobri kavi ali dveh.

ZOOM muzej ponuja različne tematske delavnice, eksperimente, kreativne izzive in je namenjen različnim starostnim skupinam otrok. Programi so različno dolgi, vstopnino plačajo le otroci, odrasli spremljevalci pa so tam brezplačno in pomagajo pri prevajanju, ustvarjanju in eksperimentih. Z otroki smo izbrali ZOOM Ocean – inštalacijo namenjeno starostni skupini 0-6 let. Tako sva imeli mami vse 4 nadebudneže pod kontrolo in skupaj smo se podali na odkrivanje oceana.

20150517_120434
ZOOM ocean – Otroški muzej, Dunaj maj 2015
20150517_114116
Podvodni svet pritegne tudi najmlajše. ZOOM Otroški muzej, Dunaj maj 2015

Predstavitveni prostor je izredno dobro zasnovan in opremljen ter odlično zaposli čute ter um otrok. Program traja dobro uro, na popotovanju po prostoru pa se otroci spoznajo s potopljenim svetom, podmornico, čolnom in deževnim gozdom. Povsod imajo na razpolago igre, kostume, lahko pritiskajo na gumbe, vrtijo krmilo, menjavajo signalne zastavice, potipajo podvodna bitja, poslušajo šume morja, opazujejo igranje barve voda… in še več. Moram priznati, da je bila izkušnja zanimiva tako za našega 14 mesečnika in triletnika, obe punci pa sta pustili domišljiji prosto pot in posvojili kostume morskih deklic in neskončno uživali v podvodnem svetu.

20150517_111013
Udobno preddverje pred vstopom v ZOOM Otroški muzej in ‘parkirišče’ za vozičke
  • Naravoslovni muzej Dunaj (Naturhistorisches Museum Wien)

Eden od mnogih razlogov, zakaj potujemo po svetu s svojimi otroki, je, da jim pokažemo naravne lepote našega planeta. Poskušamo jih naučiti ljubezni do narave in vsega živega v njej. Čeprav raje doživljamo naravo v resničnem življenju, se ne moremo upreti obisku naravoslovnega muzeja svetovnega formata, kot je Dunajski prirodoslovni muzej.

Naravoslovni muzej Dunaj

Znotraj stavbe, kjer se nahaja muzej, boste našli eno najlepših arhitektur, ki sega vse v leto 1889, ko so tudi uradno odprli muzej. Pravijo, da se v zbirki naravoslovnega muzeja skriva 4 bilijone let zgodovine, vključno z minerali, kostmi dinozavrov, fosili ter 26500 let starim (in samo 11cm visokim) kipom Venus of Willendorf.

Čudovita arhitektura notranjosti muzeja

Obisk Naravoslovnega muzeja Dunaj smo pričeli z ogledom kar 9 dvoran mineralov, dragih kamnov in kamnin.

9 dvoran mineralov, dragih kamnov in kamnin, Naravoslovni muzej Dunaj
Naravoslovni muzej Dunaj
Naravoslovni muzej Dunaj
Naravoslovni muzej Dunaj

Nato smo izvedeli veliko o meteorjih, preden smo prešli v štiri dvorane, posvečene zgodovini Zemlje. V eni od sob je bilo veliko zabavnih interaktivnih dejavnosti, v katerih so naši otroci uživali, na primer povzročanje eksplozije vulkana, učenje o izdelavi stalagmitov itd.

Interaktivni kotički v Naravoslovnem muzeju Dunaj

Zelo nas je navdušila ogromna zbirka impresivnih fosilov ter kosti dinozavrov. Preostanek medetažnega nadstropja pa je bil posvečen antropologiji in nas popeljal na vizualni ogled človeške zgodovine zadnjih 100.000 let.

Naravoslovni muzej Dunaj
Naravoslovni muzej Dunaj
Naravoslovni muzej Dunaj
Zelo smo se zabavali ob interaktivni dejavnosti z naslovom »Kako bi izgledal kot prvi človek?

Zgornje nadstropje muzeja je posvečeno široki raznolikosti življenja na Zemlji. Število razstavljenih vrst je osupljivo; od ikoničnih afriških živali (sloni, žirafe itd.) do kitov, medvedov, opic, morskih psov, ptic, kač, pajkov, metuljev in katere koli druge živali, ki si jo lahko zamislite.

Naravoslovni muzej Dunaj
Naravoslovni muzej Dunaj
Naravoslovni muzej Dunaj
Naravoslovni muzej Dunaj

Pomembno za starše: otroci do 19. leta imajo brezplačen vstop.

  • Haus der Musik

Haus der Musik vas bo popeljal na glasbeno potovanje, ki vam ponudi vpogled v svet klasičnih skladateljev, kot tudi vpogled v sodobno znanost za zvokom.

Haus der Musik, Dunaj februar 2024

Že stopnišče v muzej bo zelo zabavno otrokom, saj je vsak korak je del ogromnega interaktivnega klavirja.

Haus der Musik

Ne glede na to, ali imate radi glasbo ali ne, je ta kraj resnično vreden izkušnje in ogleda. Lahko sestavite svoj valček z virtualnimi kockami, uživate v predvajanih predstavah nekaterih najboljših orkestrov na svetu in se preizkusite kot virtualni dirigent (verjemite- je veliko težje kot je videti).

Virtualni dirigent, Haus der Musik
Sestavite svoj valček z virtualnimi kockami, Haus der Musik
Uživajte v predvajanih predstavah nekaterih najboljših orkestrov na svetu, Haus der Musik
Vpogled v sodobno znanost za zvokom, Haus der Musik
Vpogled v sodobno znanost za zvokom

Ob toliko pomembnih osebnostih iz glasbene zgodovine, ki so povezane z Dunajem, seveda lahko pričakujete bogat vpogled v galerije, posvečene Josephu Haydnu, Wolfgangu Amadeusu Mozartu, Ludwigu van Beethovnu, Franzu Schubertu, Johannu Straussu, Gustavu Mahlerju in drugim. V vsaki galeriji/sobi so 3D-upodobitve umetnikov, zgodovinski dokumenti, modeli in kostumi, pa tudi nekaj njihovih ročno napisanih del in instrumentov. Morda najbolj zanimiv del za otroke je »NAMADEUS«, interaktivni računalniški program, ki temelji na dejanski glasbeni igri, ki jo je Mozart uporabljal s svojimi učenci in ki nam je omogočil, da svoja imena spremenimo v edinstven del Mozartove glasbe.

Soba posvečena Josephu Haydnu, Haus der Musik, Dunaj
Soba posvečena Wolfgangu Amadeusu Mozartu, Haus der Musik
NAMADEUS«, interaktivni računalniški program, ki nam je omogočil, da svoja imena spremenimo v edinstven del Mozartove glasbe.
Ludwig van Beethovnu
Soba posvečena Ludwigu van Beethovnu
V sobi Johanna Straussa sta babi in mulc zaplesala valček

Muzeji, ki bi jih želeli obiskati ob naslednji priložnosti:

  • Haus des Meeres (Vienna Aquarium)
  • Kunsthistorisches Museum Vienna (brezplačen za otroke do 19. leta)
Kunsthistorisches Museum Vienna

5. Sprehod po centru Dunaja

Zaradi udobnega javnega prevoza se v centru kmalu povsem udomačiš. Najpomembnejši metroji se križajo ravno pod Štefanovo katedralo in tako smo vsak dan obiskali trg sv. Štefana, pozdravili in pobožali konjičke s kočijami, pogledali katedralo ter se nanjo povzpeli po najlepši razgled na mesto.

Katedrala Sv. Štefana, Dunaj
Katedrala od zgoraj in pogled na mesto
Katedrala od zgoraj in pogled na mesto
Na vrhu katedrale
Katedrala od znotraj
20150518_095509
Kočije v centeru Dunaja

Sprehod po mestu mimo mogočnih stavb, številnih fontan in trgovin je najbolje zaključiti s torto in dobro kavico v Sacher hotelu. Pot po centru nas je peljala tudi mimo Evrovizijskega parka, cesarske konjušnice, kjer smo pozdravili lipicance in do Sisijinega muzeja, kjer smo občudovali cesaričino obleko.

Sprehod po Dunaju- Hofburg in kip Mozarta
Sprehod po Dunaju- Opera
Sprehod po Dunaju- Parlament
Sprehod po Dunaju- Sisi Museum
Sprehod po Dunaju- Hofburg
Sprehod po Dunaju- Graben
Sprehod po Dunaju- Mestna hiša
Sprehod po Dunaju- Hundertwasserhaus
Wien 030
Brez slavne tortice v hotelu Sacher ni šlo, Dunaj z otroki

POMEMBNO ZA STARŠE

  • Namestitev – na Dunaju je nešteto namestitev, v različnih cenovnih razredih. Mi smo svojo poiskali na portalu booking.com. Izbira je izredno pestra.
  • Otroška oprema – naša izkušnja je takšna, da v kolikor omeniš, da imaš s seboj malega otroka, ti ponavadi posteljico z jogijem priskrbijo ponudniki storitev.
  • Hrana – mi smo se odločili za street food, ki se na Dunaju super obnese. Vsekakor ne izpustite najbolj znane tržnice Nachmarkt, kjer je preko 120 pondnikov hrane- od avstrijske do indijske. Ker so otroci nenehno lačni in vseješči, pa naj bodo vaši nahrbtniki polni dobrot, tako da se lažje prebijete čez izzive dneva.
Najbolj znana tržnica Nachmarkt, Dunaj
Brez “dunajca” na Dunaju ne gre 🙂
  • Javni prevoz – na Dunaju je javni prevoz za otroke do 6 let brezplačen in družinam zelo prijazen. Povsod imaš prostor za vozičke, vsa prevozna sredstva so temu prilagojena, ne komplicirajo pa niti za ostale športne pripomočke
  • Vstopnine – obstaja kar nekaj kombiniranih vstopnic za različne znamenitosti, v večini primerov, pa imajo otroci do 6 let vstop prost in vstopnino plačujejo samo starši. Prav tako je kar nekaj muzejev brezplačnih za otroke do 19. leta.

Dunaj poleg zgoraj omenjenega ponuja še veliko več. Je prava mala zakladnica zgodovine in zagotovo se ob vsakem obisku najde kar, s čimer se lahko zamotiš. V kolikor imate dovolj časa, pa tudi priporočamo enodnevni izlet do Bratislave (cca. 1h z vlakom). Preberi si 3 razloge za obisk Bratislave z otroke.

Bratislava z otroki

Zgornji opisi in informacije so vtisi in dejstva, ki smo jih doživele Kamzmulcem mamice z družino. Za več informacij o izletu nam lahko pišete na: info@kamzmulcem.si.